title: "Rechargeable LED Light Torchy 2k NEBFLT1006G"
brand: "nebo"
price: "€ 68.88"
in_stock: true
category: "Nebo"
url: https://www.desertcart.ie/products/737721926-rechargeable-led-light-torchy-2k-nebflt1006g
store_origin: IE
region: Ireland
---
# Rechargeable LED Light Torchy 2k NEBFLT1006G
**Brand:** nebo
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Rechargeable LED Light Torchy 2k NEBFLT1006G by nebo
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- nebo enthusiasts
## Why This Product
- Trusted nebo brand quality
- Free international shipping included
- Worldwide delivery with tracking
- 15-day hassle-free returns
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B091DZDTKB |
| Amazon Bestseller | #756,766 in DIY, Tools & Garden ( See Top 100 in DIY, Tools & Garden ) #280 in Hands Free Flashlights |
| Batteries are Included | Yes |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Brand Name | NEBO |
| Color | red |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (427) |
| Included Components | 100% |
| Item Dimensions D x W x H | 6D x 5W x 2.8H cm |
| Item Dimensions L x W x H | 20L x 20W x 80H mm |
| Item Type Name | Flashlight |
| Item Weight | 113 Grams |
| Light Output Maximum | 1000 Lumens |
| Light Source Wattage | 2200 Milliamp Hours |
| Manufacturer | NEBO社 |
| Manufacturer Part Number | NEB-FLT-1006-G |
| Material Type | Aluminum |
| Model Number | NEB-FLT-1006-G |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Number of Light Sources | 1 |
| Power Source | Battery Powered |
| Voltage | 3.7 Volts |
| Wattage | 2200 milliamp_hours |
## Product Details
- **Color:** red
- **Material:** Aluminum
- **Product Dimensions:** 6D x 5W x 2.8H cm