The Bosch GXL12V-310B22 is a versatile 3-tool cordless combo kit featuring a 265 In.-Lbs. torque drill/driver, a compact 11-inch reciprocating saw with 3,000 strokes per minute, and a bright LED worklight. Powered by two 12V Max 2.0Ah batteries, this lightweight set is designed for professionals needing portable, efficient tools for drilling, cutting, and illumination in tight or overhead spaces. It includes all essentialsโbatteries, charger, blades, bits, and a carrying bagโbacked by Boschโs 3-year limited warranty.
| ASIN | B0771YRK4X |
| Additional Features | Variable Speed |
| Amperage | 2 Amps |
| Best Sellers Rank | #186,232 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #93 in Power Tool Combo Kits |
| Brand Name | Bosch |
| Color | Black Blue, Blue |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (333) |
| Drill Type | Combination Drill |
| Drilling Capacity Metal | 0.5 Inches |
| Drilling Capacity Wood | 1.3 Inches |
| Global Trade Identification Number | 00000346614091 |
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 7"L x 2.5"W x 2"H |
| Item Type Name | Cordless Combo Kits |
| Item Weight | 2.14 Pounds |
| Manufacturer | Bosch |
| Manufacturer Part Number | GXL12V-310B22 |
| Manufacturer Warranty Description | Bosch 12V Max cordless power tools, 12V Max batteries and chargers are covered by a three year limited warranty - for details,call 1-877-BOSCH99 |
| Material Type | Lightweight Composite/Plastic |
| Maximum Chuck Size | 10 Millimeters |
| Maximum Power | 850 Watts |
| Maximum Rotational Speed | 1300 RPM |
| Maximum Torque | 265 Inch Pounds |
| Model Number | GXL12V-310B22 |
| Number of Speeds | 2 |
| Power Source | Battery Powered |
| Speed | 1300 RPM |
| Torque | 265 Inch Pounds |
| UPC | 000346614091 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
M**K
Small is helpful
I**N
S**E
Light weight but mighty
R**B
Super handy - smaller and light, I used them all day without getting tired
A**V
Like how small and lightweight it is
M**L
High quality Bosch tools in a good kit
W**S
Great when on Sale
On Sale it was great deal, couldn't buy the battery's for that. It is handy set for doing lighter duty things, won't replace your 18V set but for small holes, etc. works awesome. The little sawzall thingy worked great for trimming some metal brackets I had in garage that I could not get a hacksaw in without taking it apart. Ncely built too- heavy for their size.