| ASIN | B003TP2PU6 |
| Additional Features | LED Backlighting, Glossy Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | #99,904 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #5,739 in Laptop Replacement Screens #7,349 in Computer Monitors |
| Brand | AU Optronics |
| Color | Glossy |
| Connectivity Technology | USB |
| Contrast Ratio | 2000:1 |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (389) |
| Display Resolution Maximum | 1366 x 768 |
| Display Technology | LED |
| Display Type | LCD |
| Hardware Connectivity | USB |
| Has Color Screen | Yes |
| Item Weight | 8 ounces |
| Manufacturer | AU Optronics |
| Model Name | LED-1366-768-G-40-15.6-1 |
| Model Number | LED-1366-768-G-40-15.6-1 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Native Resolution | 1366x768 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Resolution | WXGA HD |
| Screen Finish | Glossy |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Specific Uses For Product | personal |
| Total Usb Ports | 1 |
| UPC | 654367710708 |
[**C
Great screen; no problems here!
C**N
New Life for an Older Laptop Computer...
E**C
Best customer service I've ever experienced
N**N
Great upgaded for the V.2
K**A
Exactly What I Wanted
AU OPTRONICS B156XW02 V.2 & V.6 with BOTTOM LEFT CONNECTOR LAPTOP LCD SCREEN 15.6" WXGA HD LED backlight (or compatible SUBSTITUTE LCD SCREEN) After accidentally impacting my husband's Dell laptop screen, I hurried online to replace it before it was missed. Google the product number, come on Amazon and presto! A replacement screen for a fraction of the cost! To be honest, I was a little hesitant at first, considering the low price, however not only did it arrive weeks ahead of the estimated delivery but was in perfect condition. The company had packed the screen in Styrofoam and so much tape, it took me longer to unwrap it than it did to install it! The screen installed easily (4 screws, 3 minutes) and works beautifully- clear pictures, no scratches or uneven colors. I prefer the replacement screen's matte finish to the factory gloss; it'll be so much easier to clean! All in all, a VERY satisfied customer =)