The Polk Audio PA D1000.1 is a premium Class D MOSFET monoblock amplifier delivering up to 1200 watts RMS at 1 ohm, engineered for high-efficiency and cooler operation. It features advanced protection circuits, remote subwoofer level control with a 17-foot cable, and durable stainless steel hardware, making it a reliable powerhouse for serious car audio enthusiasts seeking crisp, powerful bass and long-lasting performance.
| ASIN | B005X0LRYK |
| Best Sellers Rank | #177,038 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #79 in Car Audio & Video Mono Amplifiers |
| Brand Name | Polk Audio |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 107 Reviews |
| Included Components | PAD1000.1 |
| Item Dimensions | 17 x 8 x 15 centimeters |
| Item Weight | 4.4 Pounds |
| Item dimensions L x W x H | 17 x 8 x 15 centimeters |
| Manufacturer | Polk Audio |
| Material Type | Mixed |
| Maximum Output Power | 1200 watts |
| Maximum Supply Voltage | 12 Volts |
| Minimum Supply Voltage | 12 Volts (DC) |
| Model | PAD1000.1 |
| Mounting Type | Freestanding |
| Number of Channels | 1 |
| Output Power | 1200 Watts |
| Package Type Name | box |
| Part Number | PAD1000.1 |
| Specification Met | FCC |
| UPC | 747192121914 |
| Unit Count | 1 Count |
| Voltage | 12 Volts |
B**N
Do not wait any longer just buy it!
This amp was worth the price. I bought this amp because I just recently got 2 kicker L5 15s which are fantastic subs...anyway Polk audio is a well known brand and I needed more power to push these L5s then what my 400 watt Audiobahn was giving. Also the Polk is 1 ohm stable which makes a world of difference when you wanna push high end subs. If you're looking to replace your old amp or just getting started with your system I urge you to get this amp. Plus if you register the amp on line take the survey and get another year on the warranty. I just want to add that I've had this amp for over a year and it still works like the first day I got it. I've seen others post that it heats up fast. I'm not having that issue. I've got 2 of these polks...2 kicker L5 15s on one and 2 L7 15s on the other. One of my L7s is 4 ohm and the 2nd is 2 ohm both ran in parallel which gives me a .677 ohm load. Yes I was a little worried at first given that the amp is only 1 ohm stable, but let me a sure anyone reading this...this amp can and is holding its own. Does not heat up fast but does get warm. I keep it vented well so nothing around it helps hold the heat. This is a great amp. Don't second guess it just buy it! I hope this helps.
M**D
Poder y claridad
Excelente opción, muy buena fidelidad y poder, Polk audio nunca defrauda,
K**H
8 years later and still bangin!
I purchased this amplifier in 2013 and it’s still working as good as the day I got it! I have moved this into three different vehicles and ran several different combinations of subs and it performed perfectly every time. The amp is small and sleek so you have a lot of flexibility when choosing a mounting location. After going full tilt the amp gets a little warm but has no overheated or went into protect mode.(I do have it mounted so it gets good ventilation though) In my current setup in Honda CR-V I am running 2 Skar Audio SVR 12s (dual 4 ohm) in a large ported enclosure so the final impedance is around 1 ohm. This amp pushes these woofers with ease and and it hits incredibly hard for only 1200 watts! I am also on all stock electrical in my car but I am using an Optima Yellow Top battery. At full tilt my voltage rarely drops below 13.2v but I’m sure with a stronger power source it would have even more output. You’re probably not going to win any SPL competitions with this amp but if you’re looking for clean,reliable and hard hitting bass in your ride I strongly recommend this little beast!