The Heschen Universal Rotary Cam Selector Switch SZW26-20/D202.2 is a CE-certified, industrial-grade 3-position ON-OFF-ON switch designed for 660V and 20A applications. Featuring 8 screw terminals and a compact form factor, it offers reliable, precise control for motors and power circuits with easy installation and durable metal contacts.
| ASIN | B07L8SJXGV |
| Actuator Type | Rotary |
| Best Sellers Rank | #91,776 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #35 in Selector Switches |
| Brand Name | Heschen |
| Circuit Type | 3-way |
| Connectivity Protocol | X-10 |
| Connector Type | Plug In |
| Contact Material | Metal |
| Contact Type | Normally Open |
| Current Rating | 20 Amps |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (3,956) |
| Included Components | SZW26-20/D202.2 |
| International Protection Rating | IP20 |
| Item Dimensions | 2.87 x 1.46 x 1.46 inches |
| Item Weight | 0.13 Grams |
| Manufacturer | SL |
| Material Type | Plastic |
| Model | SZW26-20/D202.2 |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Number of Items | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Operating Voltage | 690 Volts |
| Operation Mode | ON-OFF-ON |
| Specification Met | CE |
| Switch Type | Rotary |
| Terminal | Screw |
| UPC | 670534181324 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Upper Temperature Rating | 40 Degrees Celsius |
| Wattage | 13200 watts |
E**L
Works well.
D**E
Solid switch!
U**A
Works perfect. Solid.
Good price. Solid build. Easy installation. Works perfect.
J**K
Worked perfect
Why did you pick this product vs others?: Vslue
C**L
Met expectations ordered more.
This item preformed as expected and installed easily.
N**T
Works as advertised.
Works as advertised.
A**M
Great quality switch.
Great quality switch.
J**.
Sehr Empfehlenswert
Gute Qualität sehr empfehlenswert
C**N
Prix intéressant et bonne qualité
Bon marché et livraison rapide; utilisé comme inverseur de rotation; schémas inclus;
A**D
de très bonne qualité
produit conforme et de bonne qualité
M**N
Nice Switch
Nice switch, sharp click when changing from 1 to 0 to 2 position.