The Lenovo ThinkPad Ultra Docking Station (40AJ0135US) is a premium docking solution designed exclusively for select ThinkPad models. Featuring a powerful 135W power adapter, support for up to three UHD displays, and ultra-fast USB 3.1 Gen2 ports, it maximizes productivity and connectivity. Enterprise-ready with Intel vPro, PXE boot, Wake-on-LAN, and optional master key lock, it offers secure, seamless docking in a compact footprint tailored for professional environments.
| ASIN | B079NM5JK4 |
| Best Sellers Rank | #39,437 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #253 in Laptop Docking Stations |
| Brand | Lenovo |
| Built-In Media | Lenovo docking station |
| Color | Business Black |
| Compatible Devices | ThinkPad A485, L480, L580, P52s, T480, T480s, T580, X1 Carbon, X280 |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (976) |
| Global Trade Identification Number | 00192076019915 |
| Hardware Interface | USB |
| Item Dimensions L x W x H | 37.9L x 16W x 5.3H centimeters |
| Item Weight | 1.79 Pounds |
| Manufacturer | Lenovo |
| Number of Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 9 |
| UPC | 192076019915 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Wattage | 135 |
H**A
M**S
Works as expected. For the ports that you get with this along with coming with it's own 135W power supply, this is actually a really good deal compared to a USB C dongle along with a USB C power supply of at least 65W plus a USB C cable. You would need all of those and they would generally cost more than this alone. Granted that this is far less portable and only works with specific lenovo machines, but if you have one of those and your needs are for a fixed solution at your desk, this is a better option than the dongle route.